Jan Mühlfeit

Moje kariéra nebyly jenom vrcholy, ale byl to i jeden velký propad. V roce 2011 jsem onemocněl depresí. Žádné podobné problémy jsem do té doby neměl. Najednou jsem ulehl a dva měsíce do Vánoc jsem přestal mluvit se svým okolím, díval jsem se do stropu a zhubl 17 kilo. Nejen že nebylo jasné, co bude s moji kariérou, ale ani co bude s mým životem. Strávil jsem tři měsíce v léčebně. Celou dobu při mně stála moje žena, rodina, přátelé a samozřejmě i Microsoft, za což jsem jim vděčný.

Po návratu do práce mi začalo vrtat hlavou, proč se to stalo, když bylo přece všechno v pořádku. Když se na to zpětně dívám, udělal jsem tři velké chyby. Ačkoliv jsem občas odpočíval fyzicky, téměř vůbec jsem neodpočíval mentálně, myslel jsem si, že když jsem fit, tak jsem zdravý – a to je velká iluze. Když už jsem upadal do deprese, velmi dlouho jsem otálel s vyhledáním lékařské pomoci.

Asi se ptáte, co jsem začal dělat jinak. Naučil jsem se úplně vypnout po všech stránkách, pravidelně medituji, cvičím yogu a taichi a upravil jsem stravu: méně cukru, hodně zeleniny, ořechy, ryby, ovoce.

Veřejně popsat, co se stalo, pro mě vůbec nebylo lehké, ale cítil jsem, že to musím udělat. Věřím, že svým příběhem mohu ostatním pomoct nebo jim přinejmenším včas otevřít oči.

Můj přítel, vynikající psychiatr a skvělý člověk profesor Cyril Höschl říká, že ta deprese v podstatě ohrožovala můj život. O to více jsem rád, že vše dobře dopadlo a musím potvrdit, že skutečně platí: “co tě nezabije, to tě posílí”.

Jan Mühlfeit je manažer, globální stratég, kouč a mentor. Téměř 22 let působil ve firmě Microsoft, z toho posledních 15 let v jejím nejužším vedení.